Samovzdelávanie – vaša najlepšia investícia

Poznáte najčastejšie investičné tipy najlepších svetových investorov pre začínajúcich podnikateľov a investorov? Jedným z tých úplne najpodstatnejších je: investícia do sebavzdelávania, sebarozvoja, sebazdokonalenia v tom, čo máme radi a baví nás. Hovorí o tom Robert Kiyosaki, dokonca aj Warren Buffett. Pointa? Dočkáte sa jej po premostení do sveta zdravia. Totiž najlepší svetoví tréneri a odborníci na výživu by vám isto poradili, že najlepšiu vec, akú pre svoje zdravie môžete urobiť, je investovať (nehovorím len o financiách, ale aj o čase a pozornosti, pretože veľa informácii je zadarmo) do vzdelania o zdraví.

V investičnom žargóne: Zdravie je jedno z vašich najcennejších aktív. Investujte doňho, a bude kvitnúť. Zanedbajte ho, a ono sa zrúti. Už v starom Babylóne vedeli, že múdrosť je cennejšia ako peniaze samotné. Pretože ak zainvestujeme do vzdelania a získame informácie otom, ako narábať s peniazmi, aby sme boli finančne slobodní, tieto vedomosti nám vygenerujú obrovské zisky. Ak budete mať dostatok kvalitných informácií, dokážete si vybudovať dostatočné pasívne príjmy a vaše peniaze vám budú zarábať ďalšie zisky. Ten, kto podceňuje vzdelanie a chce len rýchli zisk skončí veľmi zle. Možno časom dokáže prísť rýchlo k veľkým peniazom, no onedlho bude ešte skrachovanejší, ako pred tým, pretože nevie, ako si ich udržať a investovať, aby si mohol životnú úroveň udržať. Poznáme predsa toľko príbehov ľudí, ktorí vyhrali v lotérii a z peňazí im za krátko nič nezostalo. A tak isto je to aj s vzdelaním a naším zdravím. Investujte do vzdelania o zdraví, pochopte, ako vaše telo pracuje, pretavte to do praxe a vaša fyzická a mentálna kondícia bude rásť a rásť. Spolu s ňou aj vaša životná úroveň. Ale šetrite na vzdelaní, zverte svoje zdravie doktorom a sledujte, ako vaša kondícia klesá a výdavky za lieky rastú.

education-is-not-preparation-for-life-education-is-life-itself

“Vzdeľávanie nie je príprava na život. Vzdelávanie je život samotný.” John Dewey

 

Mnoho ľudí robí v snahe zlepšiť svoj životný štýl veľkú chybu. Hľadajú rýchle riešenia, čo ich dopredu odsúdi k neúspechu. Sú to tí ľudia, ktorý každý týždeň začínajú novou diétou a končia ho nekontrolovateľným prejedaním. A pri tom, dôvodom ich zlyhania nie je nedostatok pevnej vôľe, ako si to sami hovoria. Je to nedostatočné pochopenie vlastného tela. Je totiž jasné, že ak telu obmedzíme prísun určitých dôležitých živín (čo sa presne deje pri rôznych krátkodobých redukčných diétach), bude si tieto živiny vyžadovať, a to spôsobom, ktorý si väčšinou nesprávne interpretujeme ako neovládateľnú “chuť na niečo sladké”. No po čokoládovej tyčinke, sladkom koláčiku a miske zmrzliny zistíme, že chuť neutícha, ale rastie. A žiaľ, bude to tak, pokiaľ telu nedodáte to, čo mu skutočne chýba a budete ho kŕmiť len prázdnymi kalóriami bez biologickej hodnoty. Len pozor, aby to neskončilo nejak takto. Ak by sme od začiatku lepšie chápali, čo sa pri týchto neoptimálnych diétach v našom tele odohráva, mohli by sme sa tomuto nekonečnému kolotoču vyhnúť.

Ďalšia vec, ktorú robia ľudia keď chcú zlepšiť svoje zdravie no sú príliš pohodlní na to, aby začali so samovzdelávaním je, že sa zveria do rúk odborníkovi a veria, že ak sa mu odovzdajú, on urobí všetku prácu za nich. Na základe jedného rozhovoru im dá návod ako dosiahnu svoj cieľ. Takáto predstava je veľmi naivná, lebo ani ten najlepší tréner o vás nebude vedieť toľko, čo vy sami. Preto aj keď má oveľa väčší prehľad, nie vždy sú jeho rady ideálne práve pre vás. Je fajn mať pri sebe niekoho, kto vás usmerní, dá radu, rozoberie s vami vhodnosť určitého kroku no nesnažte sa nasledovať niekoho. Slepo nasledovať je krátkodobé riešenie, ktoré váš síce môže doviesť do cieľa, no táto spolupráca nemôže trvať naveky a jedného dňa skončí. Vtedy zistíte, že sami si svoj výsledok nedokážete udržať a vy sa vrátite do starých koľají. Buďte proaktívny! Vy ste odborník na svoje zdravie. Vaše vzdelanie je vaša hodnota. A tú vám nikto nevezme. Ako inak ukončiť tento odstavec ako starou otrepanou, no stále viac aktuálnou frázou: Čo sa naučíš ti nikto nezoberie! Okrem toho nemca, čo nám kradne veci po dome… Ako sa len volá…A.. Alzhei.. No nič.

Je treba mať na pamäti, že žijeme v informačnej dobe. Informácie sú dostupnejšie ako kedykoľvek pred tým, no je ich enormné množstvo. Hlavne v oblasti zdravia, stravovania a tréningových princípov. Takže vyznať sa v množstve názorov a teórií je čím ďalej ťažšie. Mnoho ľudí to odradí a rezignujú so slovami ako: Des nevieš, čomu máš veriť. Jeden hovorí tak, druhý zase onak. A sú to väčšinou ľudia, ktorí hľadajú jednoduché riešenie. Chcú si prečítať jednu knihu – tú správnu, a na základe nej si utvoriť obraz o tom, čo je správne. Myslia si, že na základe tejto jednej knihy získajú dostatočný prehľad o danej problematike, ale tak to nie je. Nájdu tam totiž iba pohľad jedného odborníka na danú tému. Ďalší odborník zase môže napísať knihu o tej istej problematike a po jej prečítaní zistíme, že si v mnohom odporujú (no nevšímame si to, v čom sa zhodujú). Je to tým, že tento autor sa na problematiku pozerá úplne inými očami. A takisto každý z nás má na očiach svoj vlastný “filter” cez ktorý sa na veci díva. Keď sa dvaja ľudia pozerajú na jednu vec, neznamená to, že vidia to isté. Keď napríklad ukážete dvom rozličným ľuďom nôž, jeden môže vidieť zbraň a ten druhý vidí praktický nástroj, pomocou ktorého si pokrája zeleninu, či mäso. Čím skôr si uvedomíme, že tu nič také, ako univerzálna alebo absolútna pravda neexistuje, tým lepšie pre nás. V knižkách nájdete informácie. A je na vás, či ich budete iba bez porozumenia hltať, alebo ich dáte do súvislostí a pochopíte ich V KONTEXTE. Pretože to je poznanie.

information-knowledge

Rozdieľ medzi informáciami a poznaním.

 

No aj napriek tomu je dôležité do vzdelania o zdraví investovať. Jednoducho preto, že priamo úmerne vášmu vzdelaniu porastie aj kvalita vášho života.

Odložme ego pri pátraní za odpoveďami. To nás nikdy nepovedie k správnym odpovediam, ale k odpovediam, ktoré nám vyhovujú a hodia sa nám. Buďte vedcami. Odosobnite sa od očakávaného výsledku. Mne osobne pomohol pohľad Jacque Frescoa, ktorý rád využíva vedecké metódy pri hľadaní odpovedí na jeho otázky. Kľúčom je spochybniť aj zdanlivo správny výsledok. Buďte ochotní zmeniť svoj doterajší názor, ak získate dôkaz, že bol chybný. Pretože v tom momente prestanete živiť svoje ego  (Ja mám pravdu, všetko ostatné je hlúposť!) a miesto toho rozširujete svoje poznanie. Poznáte to zo školy. Len sa zamyslite, ktorý učiteľ vás viac naučil? Ten, ktorý vás nútil učiť sa otrepané poučky, lebo veril, že iba tie sú správne, alebo ten, čo chcel aby ste mu učivo vysvetlili v súvislostiach a vlastnými slovami, lebo chcel, aby ste mu porozumeli do hĺbky?

ego_by_einstein

“Viac znalostí, menej ega. Menej znalostí, viac ega.” Vyberte si, čo preferujete.

 

Paleo, ketogénna strava, prerušované hladovanie, raw, stravovanie podľa krvných skupín… Všetky tieto štýly stravovania majú niečo do seba a ich princípy dávajú zmysel. Možno si vravíte že v tom máte zmätok a neviete čomu máte vo svete výživy a zdravia veriť. Neexistuje však univerzálna odpoveď na to, aký štýl je ten najlepší. Každý tu má v podstate pravdu. Ketogénna stravy je výhodná, pretože ak ju pochopíme a aplikujeme správne, môžeme naozaj veľmi zefektívniť náš metabolizmus. Obmedzuje sa však až príliš na pomer makroživín a menej rieši otázku črevnej mikroflóry či enzýmov. Raw má tiež svoje výhody, pretože je bohatá práve na živé enzýmy. Tie sú veľmi potrebné pre náročné živočíšne produkty. A tu nastáva obmedzenie tejto stravy, preože 100% surová strava neobsahuje žiadne substráty (živočíšne tuky a bielkoviny), ktoré by tieto enzými mohli pomôcť rozštiepiť. Takže určite už viete, kam smerujem. Pokiaľ to so svojím zdravím myslíte naozaj vážne a ide vám o zlepšenie kvality svojho života a nie iba o krátkodobú diétu, to najlepšie, čo môžete urobiť je zobrať si z každého výživového smeru niečo. Niečo, čo vám vyhovuje a bude v súlade s vašou fyzickou a mentálnou individualitou. Optimalizujte svoju stravu na mieru sebe samým. Neprispôsobujte sa vy nijakým ideológiam len pre to, že sa vám zdajú sympatické. Poskladajte si vlastnú.

Neexistuje výživový smer, ktorý by bol ideálny pre každého. Ideálny výživový smer je ten, pi ktorom naše telo prospieva a vieme ho udržať dlhodobo bez použitia “pevnej vôľe”. Nenájdete ho tým, že si budete osvojovať cudzie názory z oblasti zdravia a výživy, ale tak, že investujte do vzdelania a získajte nadhľad. Potom triezvo, bez ega zhodnotíte, čo je v skutočnosti vhodné pre Vás za daných podmienok a v danej situácii. Nakoniec použite vedecký prístup, aby ste zistili, či ste predsa len nepodľahli sebaklamu o vhodnosti vašej stravy.  V skratke: nechajte si pomerať telesnú kompozíciu, dajte si spraviť krvný rozbor a porovnajte výsledky pred a po.

 

 

 

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na požadované pole