Aký súvis má inteligencia a fyzická kondícia a ako sa navzájom ovplyvňujú?

Veľa úspešných ľudí to už pochopilo. A veľa neúspešných to ešte stále nechápe. Aj keď sa to nezdá, naša fyzická kondícia a stupeň našej inteligencie nie sú dva nesúvisiace pojmy. Ale naopak, navzájom sa ovplyvňujú viac, ako sa môže na prvý dojem zdať. Inteligenciou ale nemyslím iba inteligenčný kvocient, ale hlavne emocionálnu inteligenciu, od ktorej závisí náš úspech až z 80 %. Berte tento článok ako inšpiráciu, ako sa vyhnúť chybám typickým pre ľudí začínajúcich so zmenou životného štýlu k lepšiemu, ale aj sebaistých biznismenov, ktorý nevidia žiadny súvis medzi týmito dvoma aspektmi úspešného a šťastného života.

Ako naša kondícia vplýva na našu inteligenciu?

6862603735_a8371caec7_o

 • Vyššou fyzickou kondíciou sa zlepšuje prekrvenie celého organizmu, teda aj mozgu. A prínos čerstvého kyslíka rozvádzaného krvou je presne to, čo náš mozog potrebuje, ak chce podávať dôstojné výkony.
 • Samozrejme, priamo úmerne s trénovanosťou sa zlepšujú aj morálno vôľové vlastnosti, čiže sa stávame rozhodnejší, cieľavedomejší, disciplinovanejší a vytrvalejší.
 • Dobrú fyzickú kondíciu nedosiahneme bez kvalitnej stravy bohatej na správne tuky a bez zbytočných sacharidov a umelých prísad. A takáto strava je presne to, čo podmieňuje správnu funkciu mozgu a rozvíjanie našej inteligencie.
 • Jedným zo základných aspektov zvyšovania kondície a zefektívňovania funkcie mozgu zároveň je stimulácia centrálnej nervovej sústavy. Teda čím vyšší stupeň fyzickej kondície dosiahneme, tým efektívnejšie naša centrálna nervová sústava na čele s generálom – mozgom pracuje.

Ako naša inteligencia ovplyvňuje našu kondíciu?

Inteligence-90388736854

 • Čím inteligentnejší sme, tým viac si uvedomujeme potrebu správnej životosprávy spolu so systematickou a cielenou fyzickou aktivitou. A samozrejme, čím viac si túto skutočnosť  uvedomujeme, tým pravdepodobnejšie je, že pristúpime aj k praxi (teda k tréningu).
 • Inteligentní ľudia preferujú kvalitu pred kvantitou. To isté sa týka aj pohybu. Ako povedal jeden múdry človek – tvorca FMS systému: Najprv sa hýbte dobre, a až potom často.
 • S kvalitou pohybu súvisí aj ďalší bod. Čím inteligentnejší sme, tým viac sa snažíme tréningom podporiť zdravie a nie naše ego.
 • Inteligentnejší ľudia si dokážu lepšie interpretovať nadobudnuté informácie a filtrovať ich a základe zdravého rozumu a nie na základe pocitov a osobných preferencií, čo by viedlo iba k ilúziám o správnosti ich životosprávy.
 • Múdri a inteligentní ľudia vedia, že ak chcú dosiahnuť úspech, musia sa učiť od tých najlepších. A tak to je aj v oblasti zdravia. Takisto si tých najlepších vedia vybrať. Tí chytrejší si vyberajú svojich mentorov podľa ich výsledkov. nie skúseností. Iste viete o čom hovorím. Niekto totiž môže mať vo svojom obore kopec skúseností, ale to nezaručuje, že bude mať aj výsledky.
 • S inteligenciou prichádza aj schopnosť vidieť chyby ako príležitosť ku zlepšeniu a nie ako neúspech a zlyhanie. Skutočne múdri ľudia chyby hľadajú a snažia sa ich odstrániť. A to sa volá progres.

Existuje isto aj mnoho ďalších súvislostí a prepojení. Ale bolo by to iba nekonečné omielanie jednej a tej istej skutočnosti, a tou je, že ak rozvíjame našu inteligenciu, zároveň zlepšujeme našu inteligenciu a naopak. Preto po vzore Gréckej kalokagatie dúfam a verím, že sa nestratíte v dnes tak modernom fitness trende (hlavne byť pekný a vysekaný, ten chrbát bolieť prestane, veď mám kĺbovku) a vydáte sa cestou komplexného rozvoja od fyzickej, cez mentálnu až po svoju duchovnú stránku.

 

Komentáre

  Pridať komentár

  * Nezabudnite na požadované pole